Sport – relacja – edukacja z Lasami Państwowymi

2023-11-20

W czwartek 9 listopada Uczniowski Klub Sportowy „Smoki z Rewolucji" wziął udział w wyjątkowym wydarzeniu „Sport – relacja – edukacja z Lasami Państwowymi” zorganizowanym w malowniczym Nadleśnictwie Spała. Inicjatywa, znana jako projekt  „Sportowa Natura", została zrealizowana we współpracy z renomowanym Partnerem, którym są Lasy Państwowe.
Po przyjeździe, na leśnym parkingu uczestnicy zostali powitani przez pracowników Nadleśnictwa Spała. Pan leśniczy wprowadził uczniów krótko w tematykę pracy leśnika i zaprosił na spacer, podczas którego przemierzali teren ścieżką edukacyjną Rezerwatu Spała. Pokazał  dęby o wymiarach pomnikowych oraz drzewa, które zostały ścięte ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa przebiegającej drogi – były  na nich widoczne ślady żerowania kornika drukarza. Nie lada ciekawostką okazało się rozpoznanie tajemniczych nacięć na drzewach sosny – mających służyć pozyskiwaniu żywicy.
Niemałą atrakcją było odkrycie przez uczestników wydarzenia groty św. Huberta –  pomnika myśliwskiego wybudowanego najpierw w miejscu polowania cara Aleksandra III, a następnie odtworzonego w 1933 roku przez leśników dla prezydenta Ignacego Mościckiego. W pobliżu pomnika jest kamień z napisem „Lord – 1935” – to nagrobek ulubionego psa prezydenta.
Omówiono z uczniami również  korzyści wynikające z prowadzenia aktywnego, zdrowego trybu życia oraz uprawiania sportu na świeżym powietrzu, przy okazji uczniowie podziwiali krajobrazy naturalne Puszczy Pilickiej. Dodatkowo przypomniano zasady związane z segregacją śmieci oraz wpływem przyrody na zdrowie.
W trakcie wydarzenia miłośnicy sportu mieli okazję doskonalić swoją koordynację ruchową poprzez udział w zajęciach, które obejmowały elementy siatkówki, piłki nożnej i taekwondo. Ponadto uczestnicy aktywnie włączyli się w podchody leśne, połączone z akcją sprzątania lasu, podkreślając tym samym troskę o środowisko. Całość zakończono w malowniczo położonej altanie, obok której przepływa szerokim zakolem rzeka Pilica. W tym miejscu panowie leśnicy rozpalili ognisko. Po tych wszystkich aktywnościach czekała na uczestników fantastyczna nagroda:  aromatyczne kiełbaski, które każdy z przyjemnością skonsumował.
Kończąc ten obfitujący w wydarzenia spacer, co niektórzy wypatrzyli wprawnym okiem w runie leśnym grzyby – podgrzybki brunatne.
Na koniec dnia uczestnicy UKS „Smoki z Rewolucji” tak skomentowali wycieczkę:  „Piękno przyrody, bliskość natury, niesamowite widoki rzeki Pilicy zostaną w naszej pamięci na długo. Wielu z nas zapewne będzie chciało tutaj wrócić, żeby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat ciekawej historii tych bogatych przyrodniczo terenów”.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego zadania, a zwłaszcza naszemu Partnerowi  tj. Lasom Państwowym. Więcej informacji na temat Lasów Państwowych można znaleźć na stronie internetowej www.lasy.gov.pl.

Zdjęcie reklamy numer 0
Zdjęcie reklamy numer 1

Polecam lekarza

dr n. med. Marcin Cichocki, urolog

Polecam, wizyta spełniła moje oczekiwania, uzyskałem poradę; lekarz konkretny, rzeczowy, z dużym doświadczeniem 

dr n. med. Dariusz Sosnowski, ginekolog

Serdecznie polecam- doktor wszystko dokładnie wyjaśnił, zaś samo badanie przebiegło w bardzo komfortowej atmosferze. 

dr n. med. Jerzy Marczak, pulmonolog, internista

Profesjonalizm pod każdym względem. Rozpoznanie choroby oraz przepisane leki pomogły szybko i skutecznie w leczeniu. 

dr n. med. Łukasz Jasek, neurolog

Konkretny i sympatyczny lekarz. Wzbudził moje zaufanie. Na pewno do Niego wrócę w razie potrzeby. Polecam.

lek. Michał Stasiak, gastrolog

Bardzo profesjonalne podejście, punktualność, miła atmosfera,wizyta przebiegła poprawnie. Polecam