Co pić podczas upałów?
2024-07-16
Upały potrafią dać się we znaki, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Pozostaje pytanie: co pić latem, aby nie tylko nawodnić organizm, ale także móc delektować się smakiem? Woda z dodatkiem lodu to oczywiście podstawa, ale nie każdemu taka „bezsmakowa” wersja odpowiada. Istnieje kilka sposobów, aby uczynić letnie płyny smakowitymi i orzeźwiającymi. Sprawdźcie najlepsze przepisy na wakacyjne napoje!
Pomysłów na letnie orzeźwienie jest wiele – możemy przygotować smakowe wody, lemoniady, kompoty albo mrożone kawy, odczarowując „nijaką” wodę do picia. Zanim zaczniemy przygotowania, pamiętajmy o zrobieniu zapasu kostek lodu, które warto mieć zawsze w zamrażarce. Ich obecność w szklance sprawia, że napój nie tylko jest maksymalnie schłodzony, ale także prezentuje się smakowicie. Lód do letnich napojów najłatwiej przygotować, korzystając z praktycznych woreczków do lodu.
– Łatwo je napełnimy, a zabezpieczenie przed wyciekaniem wody ochroni wnętrze zamrażarki przed zalaniem. W przeciwieństwie do plastikowych foremek do lodu zajmują niewiele miejsca i zmieszczą się nawet w małych zamrażarkach. Są także sterylne i bezpieczne, co jest szczególnie ważne podczas wyjazdów. W końcu nigdy nie wiadomo, na jaką zamrażarkę na kempingu czy w agroturystyce trafimy – mówi Marta Krokowicz związana z marką Paclan.
Poznaj 5 przepisów na letnie napoje orzeźwiające!
- 1.Lemoniada cytrynowa
To klasyk, który lubią niemal wszyscy. Cytryna nadaje wyrazistości wodzie, mięta delikatnej ostrości, a kostki lodu podkręcają orzeźwienie. Przepis jest banalnie prosty: przygotujmy litr wody w karafce, wyciśnijmy do niego sok z 3 cytryn, rozpuśćmy 2 łyżki miodu i dorzućmy gałązki mięty oraz kilka plastrów cytryny do dekoracji. Na koniec dodajmy kostki lodu i energicznie wymieszajmy całość.
- Kwestią dyskusyjną jest zawsze to, ile kostek lodu dodać do napoju, żeby smak był w punkt? Wiadomo, że wszystko zależy od naszych preferencji, ale zdecydowanie lepiej do dużego słoja z kranikiem czy karafki z lemoniadą dodać kilka większych kostek niż multum małych, standardowych – mówi Marta Krokowicz, związana z marką Paclan.
- 2.Woda smakowa z mrożonymi owocami
To pomysł dla tych, którym zalegają w zamrażarce mrożone owoce i chcieliby się ich pozbyć. Dobrym dodatkiem do wody będą mrożone maliny, jeżyny czy borówki. Choć tak naprawdę do tego napoju możemy wykorzystać różne rodzaje owoców. Wystarczy, że wrzucimy je do wody, dodamy kostki lodu i ozdobimy szklankę listkiem mięty. Wersja ze świeżymi owocami jest także dobra, ale mrożone owoce podbijają efekt orzeźwienia.
- 3.Mrożona herbata
Zacznijmy od bazy, czyli przygotowania dzbanka herbaty – może być tradycyjna czarna lub earl grey, który nada naparowi bergamotowy aromat. Wystudzoną herbatę połączmy z łyżeczką cukru lub dwiema, w zależności od tego, jak słodki ma być napój, dorzućmy plastry cytryny lub pokrojone w plastry brzoskwinie i wymieszajmy. Na koniec obowiązkowy dodatek – kostki lodu.
- 4.Tonic espresso
To alternatywa dla klasycznej mrożonej kawy z mlekiem – bardziej orzeźwiająca i mniej napakowana cukrem. Jak ją przygotować? W szklance umieśćmy 2 kostki lodu, zalejmy je tonikiem (ok. 200 ml), na końcu powoli wlewajmy podwójne espresso, tak aby tonic i kawa stworzyły oddzielne warstwy. Orzeźwiający, lekko gazowany napój gotowy!
- 5.Orange espresso, czyli pomarańczowa kawa
Czy można połączyć mocną kawę z sokiem pomarańczowym? Oczywiście! Przepis jest banalnie prosty. Potrzebujemy podwójnego espresso, szklanki soku pomarańczowego i kostek lodu. „Złożenie” napoju w całość jest bardzo podobne do tonic espresso – zaczynamy od umieszczenia kostek lodu na dnie wysokiej szklanki, następnie wlewamy sok pomarańczowy i na końcu dolewamy powoli espresso, aby uzyskać pomarańczowo-czarne warstwy.